Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nata e zjarreve, që paraprin Ditën e Verës

Nga Media 0

Jo shumë larg në vite, një nga ditët e lumtura për fëmijët ka qenë 13 marsi. Me të ardhur mbrëmja vogëlushët e të rinjtë ndiznin një  zjarr të madh dhe me këngë e valle “përshëndesnin” dimrin për të pritur pranverën.

Kjo traditë vijon të festohet ende në disa qytete, ndërsa mënyra duket se ka marrë tjetër drejtim.

Tashmë të rinjtë, në vend të drurëve dhe shkurreve përdorin goma makine për ndezjen e zjarrit duke shkaktuar ndotje të madhe e cila sfumon lumturinë që stina e luleve pritet të sjellë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej