Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Moti i keq në Italinë veriore, situatë e rënduar nga përmbytjet, evakuohen banorët

Nga Skenderi 0

Veriu i Italisë është përfshirë është përfshirë nga përmbytjet si pasojë e motik të keq që prej ditës së djeshme.

Zonat më të prekura nga përmbytjet janë Piemonte dhe Liguria dhe për këtë arsye autoritetet kanë dhën alarmin dhe kanë nisur evakuimin e banorëve pas shembjes së banesave, dëmtimit të rrugëve dhe rrezikut të daljes së lumenjve nga shtrati.

Shkollat dhe fabrikat janë mbyllur, qarkullimi është bllokuar, ndërsa drejtuesit lokalë u kanë bërë thirrje banorëve që të mos dalin nga banesat.

Kryeministri Matteo Renzi vizitoi selinë e qendrës operative të mbrojtjes civile në Torino, ku deklaroi se faza e emergjencës nuk ka përfunduar akoma dhe se për momentin, askush atje nuk mund të marrë frymë i lehtësuar.
1983810 198381 198385 198386 198388

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej