Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Monumenti i këmbës së tradhëtorit

Nga Media 1

Nga Sokol Shameti

Kjo statujë që paraqet këmbën e prerë të një njeriu, u ngrit për nder të kontributit të gjeneralit Benedikt Arnold në Revolucionin Amerikan ku ai edhe u plagos në këmbë.

Pasi ai tradhtoi dhe e shiti atdheun e tij tek pushtuesit Britanikë për 6000 stërlina, dikush nga anglezët e pyeti: Po sikur të të kapin rob amerikanët? Arnoldi u përgjigj: Do ma presin këmbën të cilën e plagosa duke luftuar për liri dhe do ma varrosin me nderime, ndërsa pjesën tjetër të trupit do ma varin në trekëmbësh.

Profecia e këmbës u plotësua, ajo e varjes në litar u shndërrua në një vdekje mediokre dhe në ndëshkimin me harresë (damnatio memoriae) për njeriun të cilit kjo këmbë i përkiti.

(Monumenti ndodhet në Parkun Kombëtar Historik të Saratogës në Nju Jork. Emri i njeriut të cilit i përket kjo këmbë ndalohet nga Shtetet e Bashkuara, të vendoset në pllakën përkujtimore pranë saj).

Loading...

Komente (1)

  1. Imagjino sikur te kishte bere vetem shu… ne Amerike.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej