Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Metës i ngec ora te varrezat greke

Nga Media 1

meta-greqi

Për kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta, çështja e varrezave greke nuk është çështje e së shkuarës, ndërsa Çështja Çame është e së kaluarës.

Në një intervistë për Top-Channel, Meta foli për kërkesën që i ka bërë Presidenti grek lidhur me varrezat greke në Shqipëri. Në përgjigje, Meta është sjellë si një “europian” i vërtetë duke shprehur i gatshëm të deklarojë se Shqipëria është e angazhuar të respektojë standartet europiane për këtë çështje.

Kjo kërkesë ka gjetur një zgjidhje me vetë marrëveshjen mes dy vendeve në fillimin e këtij procesi dhe do të rimblidhet pas disa kohësh komisioni i përbashkët për këtë çështje. Ne jemi vend europian dhe jemi angazhuar të respektojmë standardet europiane”, tha Meta. Ai ka përsëritur qëndrimin e tij: “kemi treguar vullnetin e Kuvendit për një klimë sa më të mirë në marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Kjo klimë nuk është detyrë vetëm e qeverive. Por, krijimi i një terreni të qëndrueshëm për të diskutuar në mënyrë konstruktive shumë çështje që i trashëgojmë nga një e kaluar e vështirë”, tha kreu i Kuvendit.

Gjatë vizitës në Greqi, kryetari i Kuvendit të Shqipërisë e cilësoi Çështjen Çame si një çështje e së shkuarës, duke u tërhequr nga qëndrimi i tij i 15 viteve më parë, kur kërkonte kthimin e pronave të popullsisë çame, bazuar në respektimin e të drejtave të njeriut. Qëndrimi aktual i Metës është krejt i ndryshëm edhe nga qëndrimi aktual i qeverisë shqiptare dhe atij të Brukselit që e cilësojnë një çështje e të drejtave të njeriut që kërkon zgjidhje përmes bisedimeve mes dy vendeve.

Komente (1)

  1. Meta legen ,hajdut batakçi.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>