Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Mesazh nga Helmetat e Bardha të Sirisë: 100 mijë shpirtëra në Halep rrezikojnë shfarosjen, na ndihmoni (foto)

Nga Skenderi 0

Nuk po kemi mundësi  as të numërojmë të vdekurit më

“Rreth 100 mijë civilë janë bllokuar në Halepin lindor të rrethuar në një hapësirë ​​që po zvogëlohet gjithnjë e më shumë”.

Këtë mesazh mesazh për ndihmë ka përciellë një përfaqsues i Helmetave të Bardha, kësaj force humanitare heroike në Halep.

Raed Saleh ia dërgoi këtë  mesazh  prestigjozes “The Guardian” me shpresë se do mund të ndikojë sado pak për shpëtimin e atyre mijra shpirtërave që rrezikojnë të shfarosen….

 Mesazhi i plotë:

“Për katër vitet e fundit, ne mbrojtja civile e Sirisë, ndryshe Helmetat e Bardha, kemi shpëtuar me mijëra jetë në Halep. Por kohët e fundit nuk po kemi mundësi  as të numërojmë të vdekurit më. Ne kemi kërkuar një kalim të sigurt për të gjithë civilët, dhe të martën kemi dëgjuar se është arritur një marrëveshje. Gjatë gjithë natës me shi, njerëzit kanë pritur në rrugë për t’u evakuuar, ndërsa sot ata janë përsëri duke u granatuar.

Rreth 100 mijë civilë janë bllokuar në Halepin lindor të rrethuar në një hapësirë ​​që po zvogëlohet gjithnjë e më shumë – më pak se disa kilometra katror. Të martën, ata kaluan nëpër ferr të vërtetë – u qëlluan në vend, ndërsa qindra fëmijë u bllokuan në mes të zjarrit. Qindra njerëz kanë mbetur të vendosur në hapësira të vogla, që do të thotë se çdo bombardim i ri i drejtpërdrejtë do të godasë dhjetra në mos qindra njerëz. Trupat janë të shtrirë nëpër tokë, aty ku janë vrarë ose janë bllokuar nën rrënoja. Civilët janë strehuar nën tokë me ditë. Pa një kalim të sigurt, vdekja apo ndalesa duken të jenë e vetmja mënyrë për të dalë nga ky makth.

Brenda kësaj enklave të vogël ndodhen ata që zgjodhën të qëndrojnë për të mbrojtur civilët: anëtarët e Helmetave të Bardha, mjekët dhe infermierët që kanë rindërtuar spitalet për të satën herë, mësuesit të cilët u zhvendosën nëpër klasa në bodrume për të mbajtur gjallë të ardhmen e Sirisë, dhe gazetarët që punuan për të zbardhur të vërtetën në lidhje me atë që po ndodh. Të gjithë këta njerëz kanë qenë në shënjestër në mënyrë sistematike nga regjimi sirian dhe aleatët e saj për vite me rradhë. Kjo i bie se, në qoftë se këta njerëz lihen të pambrojtur, ata do të jenë të parët që të ndalohen ose të vriten.

Prandaj, ne përsërisim kërkesën tonë: stafi humanitar i Halepit po bëjnë thirrje për kalimin e sigurt për të gjithë civilët dhe ata që u shërbejnë atyre. Dje kemi mësuar në lidhje me një marrëveshje për të evakuuar të 100 mijë civilët nëpër katër kilometra për në Halepin perëndimor, e siguruar kjo anë të disa dhjetëra autobusëve dhe kamionëve. Megjithatë, kjo nuk ka ndodhur. Ne kemi nevojë që komuniteti ndërkombëtar të bëjë presion mbi ata që kanë bllokuar marrëveshjen. A mund të thotë secili shtet se ka bërë çdo gjë në fuqinë e saj për të ndaluar këto masakra?

Fshatrat përreth Halepit ku ata do të dërgohen ende nuk janë të sigurta; bombat ruse dhe të regjimit bijnë çdo ditë. Por të paktën atje nuk ka asnjë rrethim dhe prindërit  nuk do shikojnë fëmijët e tyre duke u vrarë para syve të tyre.

Unë kam vizituar me dhjetra parlamente dhe u kam folur në lidhje me çdo lloj vdekjeje me të cilën përballen sirianët. Por shpesh njerëzit duan të dinë në lidhje me atëse  cila është ajo ndjenjë kur shpëton një jetë njeriu. Apeloj që  ta provojnë këtë përvojë sot, duke bërë çdo gjë të mundshme në fuqinë e tyre për të evakuuar këto 100 mijë shpirtëra.”

Helmetat e Bardha në Halep kanë dhënë gjithçka. Tani ne kemi nevojë për bashkësinë ndërkombëtare që të bëjë të njëjtën gjë. Ju lutemi të ndani këtë mesazh”.

/tesheshi.com/

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej