Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Mbytja e varkës me emigrantë në Egjipt, pasoja tragjike

Nga Skenderi 0

91338375_bb0a74e9-5e15-4a20-92d4-c79c9c1fb95a

Të mbijetuarit nga varka e cila një ditë më parë u përmbys në brigjet egjiptianë kanë thënë për BBC se qindra persona të tjerë mund të jenë mbytur.

Varka e cila përmbys tetë milje larg nga bregdeti kishte në bordin e saj rreth 550 emigrantë .

Mediat raportojnë se autoritetet kanë shpëtur 163 persona, ndërsa janë gjetur 43 trupa të pajetë. Ende nuk dihet sa do të jetë bilanç i viktimave për këtë ngjarje tragjike pasi 344 persona rezultojnë të zhdukur.

Operacionet e kërkim shpëtimit po vijojnë.

Në lidhje me këtë ngjarja u arrestuan katër trafikantë, të cilët akuzohen për vrasje dhe trafikim të qënieve njerëzore.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>