Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Mars 1978/ Avioni i parë që fluturoi nga Tirana drejt Athinës

Nga Arben Llalla 0

Kjo është bileta e parë, në ditën e parë të udhëtimit me aeroplan përmes një linjë midis Shqipërisë dhe Greqisë. Ka ndodhur më 23 mars të vitit 1978, në kohën kur Shqipëria qeverisej nga diktatura komuniste e drejtuar nga Enver Hoxha, ndërsa në Greqi ishte kryeministër Konstandin Karamanlis, themeluesi i partisë së djathtë “Demokracia e Re”.

Ishte linja Athinë-Janinë-Tiranë dhe anasjelltas e angjecisë “Olympia”. Ishte koha, kur Shqipëria ishte një vend i mbyllur. Marrëdhëniet diplomatike Shqipërisë dhe Greqisë u vendosën në vitin 1971, pasi ato ishin ndërprerë në vitin 1939, kur Shqipëria u pushtua nga Italia e Musolinit.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej