Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Mars 1932/ Prek Cali e burrat e Malsisë zbarkojnë me tren në Itali

Nga Media 0

Imazhe të rralla vijnë përmes këtij materiali filmik, ku na shfaqen malësorë shqiptarë duke zbritur nga një tren në Itali. Në përshkrimin që i bëhet videos, sqarohet se në grupin e burrave është edhe Prek Cali, patrioti shqiptar i Malësisë së Madhe, i cili quhej ndryshe, legjenda e Kelmendit. Autori i videos është tërhequr nga pamja e rrallë e kostumeve shqiptare dhe i ka xhiruar një nga një burrat e gratë shqiptare që zbrisnin nga treni. Bëhet fjalë për vitin 1932! Video është publikuar nga Dardania Sacra.

Video e rrallë!Shqiptarët zbarkojnë në Itali me tren, ndër ta është edhe Prek Cali, gjiruesin e tërheqin kostumet Shqiptare dhe i gjiron një nga një, në vitin 1932!Shpërndajeni ju lutem!

Posted by Dardania Sacra on Friday, January 29, 2016

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej