Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët zbresin prej pellazgëve. Kush mendon ndryshe, në qoftë i huaj është gomar, në qoftë shqiptar është tradhëtar".

                                                                                        -Faik Konica

Marrëveshja/ Zgjedhjet më 25 qershor, zv/kryeministri e 6 ministra teknikë

Nga Klodiana 0

Partia Demokratike ka shpërndarë për mediat marrëveshjen e arritur më 18 maj me Partinë Socialiste.

Sipas marrëveshjes së arritur, zgjedhjet do të zhvillohen më 25 qershor, si dhe Partia Demokratike do të ketë postin e zv/kryeministrit si dhe 6 ministra teknikë.

QEVERIA

 1. Kryeministër, teknik
 2. Ministri i Brendshëm, teknik
 3. Ministri i Arsimit, teknik
 4. Ministri i Shëndetësisë, teknik
 5. Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, teknik
 6. Ministri i Financave, teknik
 7. Ministri i Drejtësisë, teknik
 8. Drejtori i OSHEE
 9. Drejtori i Përgjithshëm i Aluiznit
 10. Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave
 11. Drejtori i pergjithshem i Burgjeve
 12. Drejtori i pergjithshem i Agjensisë së Zhvillimit Bujqësor e Rural

Kandidaturat e mësipërme do të jenë propozim i opozitës.

Gjithashtu, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Avokati i Popullit do të propozohen nga opozita.

Krahas ndryshimeve në qeveri, Parlamenti do të miratojë organet e vetting-ut, votimin e dekreteve për anëtarët e rinj të Këshillit të Ministrave, ndryshime në Kodin Penal për forcimin e politikës penale për shitblerjen e votës dhe kthimin e saj në vepër korrupsioni. Gjithashtu, Kuvendi do të miratojë kufizimin e shpenzimeve zgjedhore, Përmirësimi i standarteve të pasqyrimit të fushatës elektorale në media.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej