Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Marrëveshja me CEZ/ Rama në Komisionin Hetimor

Nga Klodiana 0

Në Komisionin Hetimor është thirrur sot Kryeministri Edi Rama i cili do të dëshmojë për privatizimin e OSSH-së nga kompania çeke CEZ. “Me këtë  kompani nuk ka pasur marrëveshje të paravendosur”, ka dëshmuar Kryeministri. Rama shtoi se sektori energjetik në vend ishte në kolaps, gjë që i detyroi të thërrisnin ‘zjarrëfikësit’ e FMN për të shuar ‘zjarrin’.

Nga ana tjetër ai nuk kurseu as ironitë në lidhje me pyetjen se pse nuk e kishte deklaruar më herët këtë fakt, duke shtuar se: “S’ma ka bërë këtë pyetje Blendi Fevziu, se do ja kisha thënë.”.

Është e vërtetë dhe nuk mendoj se është diçka për tu çuditura. Qeveria çeke ka pasur një pozicion logjik në raport me Shqipërinë për këtë çështje. A do të qëndronte qeveria çeke deri në fund në pozicionin bllokues sikur marrëveshja mos të ishte zgjedhur më parë. Këtë nuk e di. Ekziston mundësia që qeveria çeke të përdorte veton. Sugjestioni nga presioni sa i takon qeverisë çeke ka qenë zero. Kam informuar endet anëtare duke e quajtur të papranueshëm. I kam bërë të qartë dhe ambasadores çeke i kam thënë se nga unë dhe nga Shqipëria s’merrni asgjë. Mund të shkonte drejt vetos në rast se nuk bëhet marrëveshja, ose mund të ishte vetëm presion.”, pohoi kryeministri.

Ndër të tjera Rama shtoi se: “Pala çeke ka qenë e zëshme se nëse nuk zgjidhjen kjo çështje; pozicioni jonë do jetë i pafavorshëm. Kam folur dhe në telefon me kryeministrin çek, por nuk më është folur në mënyrë të prerë për veton, por në mënyrë të tërthortë”.

Pjesë nga Komisionin Hetimor

Spaho: Marrëveshja me CEZ ka qenë apo jo e paravendosur? A është e vërtetë që me deklarata donit t’i hidhnit hi syve publikut?

Rama: Jo, marrëveshja me CEZ nuk ishte e paravendosur.

Spaho: Zoti Rama është dakord me procedurën?
Rama: 
Jam shumë dakord

Spaho: Keni deklaruar se marrëveshja është arritur në 23 qershor. Edhe ju në Kuvend kur u miratua marrëveshja dhe ministri Gjiknuri, keni mbajtur të njëjtin qëndrim. Mua më rezulton se marrëveshja është arritur në 10 janar dhe 7 shkurt. Në takimin e parë në Vjenë, palët kanë paraqitur pretendimet. Pala shqiptare ka insistuar në mos uljen e humbjeve dhe moskryerjen e investimeve dhe në mosmbledhjen e detyrimeve. Mediatori, ju sugjeroj palëve që të sjellin dokumentacionin për këto pretendime në takimin e dytë. Sipas njoftimeve korrespondencë që qeveria ka shkëmbyer me avokatin, në 31 mars e ka njoftuar se marrëveshja ka përfunduar. Ndërkohë, sipas deponimeve të Zotit Gjinkuri, mund t’ju jap korrespondencën e avokatit. Midis periudhës 10 janar 7 shkurt Gjinkuri thotë: Mbi këto analiza është diskutuar me kryeministrin dhe kryetarin e Parlamentit.
Rama:
 Mbështes plotësisht atë që ka referuar këtu ministri Gjiknuri, dhe asgjë më shumë. E konfirmoj, s’kam asgjë për të shtuar.

Spaho: Ju konfirmoni se zgjidhja e marrëveshjes është bërë menjëherë në Vjenë.
Rama:
 Unë konfirmoj atë…

Spaho: Si rrjedhojë e disedimeve që keni bërë ju me ministrin e Energjetikes.
Rama: 
Jo, atë e thoni ju.

Spaho: E thotë Gjinkuri këtë jo unë. Ai thotë se: “Vendosëm që do ti japim CEZ mbi 100 mln euro
Rama:
 Konfirmoj atë që ministri Gjiknuri ia referuar këtu atë.

Spaho: Pra..
Rama:
 Praja është e juaja. Ajo që them unë është se ajo që ka referuar ministri e kam mbështetur.

Spaho: Ju keni marrë vendimin që në takimin e parë për ti dhënë CEZ mbi 100 mln euro.
Rama:
 E kuptoj pyetjen tuja, ndaj përgjigja ime është kjo, për shkak se nuk dua që të dalim nga konktesti duke cituar pjesërisht një proces që ka fillim, vazhdim dhe fund. Shpjegimin e ministrin nga A-ZH, i mbështes. Unë i lexoj për veten tuaj dhe ju timen. Nuk konfirmoj dot nxjerrjen nga konteksti të një fraze që ka vazhdim dhe fund.

Spaho: S’ju detyroj ju që të miratoni atë që them unë.
Rama:
 Ekzakt.

Spaho: Qëllimi është të nxjerrim të dhëna Ministri në Vjenë ka paraqitur pretendimet e veta të qeverisë

 

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej