Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Marin Mema: Nuk jam çam, jam shqiptar, ndaj të gjithë jemi çamë

Nga Media 0

Me mjetin e vetëm që ka pasur në dorë, me fjalën, ai ka bërë jo pak për Çështjen Çame. Ndaj Marin Mema ka qenë një nga figurat e vlerësuara sot nga PDIU dhe Shoqata Çamëria për kontributin e dhënë për këtë çështje.
“Për mua ky çmim ka një vlerë shumë të veçantë sepse vlerësime të tilla janë ngjyer me gjakun e të pafajshmëve. Brenda këtyre vlerësimeve është shpirti dhe zëri i këtyre njerëzve që nuk duhen harruar kurrë. Ne duhet ta risjellim, e ta risjellim, e ta risjellim përditë zërin e tyre. Ne duhet të sjellim gjithçka që ata kanë vuajtur, që kjo çështje të gjejë zgjidhje. Për shkak të emisioneve të shumta që kam bërë në Çamëri shumë njerëz më pyesin: “Marin, ti je çam”? Jo nuk jam çam, por jam shqiptar. Kur je shqiptar, je shqiptar edhe çam, shqiptar i Kosovës, i Iliridës, i Malit të Zi, i çdo krahine. Kështu duhet të ndihet çdo shqiptar. Duhet ta duam vendin tonë sepse ky vend mund dhe duhet të bëhet nga ata që e duan vërtetë”, tha Mema.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej