Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Maratona “Tirana 2016”, shpërblime për fituesit e 3 vendeve të para

Nga Ejona 0

a

 

Në Maratonën “Tirana 2016”, aktiviteti sportiv i organizuar nga Bashkia e Tiranës, morën pjesë 1200 vrapues. Fillimi i maratonës u bë tek Muzeu Historik, vijoi përgjatë rrugës së Durrësit, rrugës “Dritan Hoxha” duke përfunduar në autostradën Tiranë-Durrës, në mbikalimin e Rinasit.

Në maratonë morën pjesë autoritete të ndryshme nga Tirana, nga viset shqiptare si kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila si dhe kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në distancën 21km për meshkuj u shpall fitues Ilir Këllezi ndërsa për femra vrapuesja e njohur Luiza Gega.

Në vrapim u përfshinë 4 kategori; nxënësit e shkollave të mesme, personat paraplegjikë, vrapimi 10 km dhe vrapimi tjetër me një distancë 21 km për shqiptarët dhe huaj. 3 fituesit e vendeve të para në maratonë u shpërblyen me një shumë monetare prej 50, 30 dhe 20 mijë lekësh.

Kryebashkiaku Erion Veliaj i cili garoi në disiplinën 10km tha se ishte renditur i 500-600-ti.

Veliaj: “Kjo ishte më e vështirë se fushata. Fushata fitohet më kollaj se një maratonë. Nuk e di i sati kam dalë, i 500 apo i 600, por gjithmonë duhet të marrësh pjesë. Sot qyteti është realisht evropian. Të gjithë të huajt që morën pjesë thanë se një gjë të tillë nuk e kemi parë në asnjë vend të Ballkanit.”

m m0 m2 m3 m4 m5 m6 m7 m8 m9 maratona maratona1 maratona2 mm

 

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>