Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mandarinat hidhen në kanal, prodhimi në Urën vajgurore shkon dëm për shkak të rrugës (film)

Nga Media 1

Prodhimi i mandarinave në fshatin Hinke të Urë Vajgurore po shkon dëm, duke përfunduar në kanal, për shkak se mungesës së rrugës që lidh zonën me rrugën kryesore.

Fermerët e këtij fshati kanë prej gati 20 vitesh që merren me kulturat e agrumeve dhe janë rreth 200 hektarë të mbellja, mandarina, portokalle dhe limone.

Ata thonë se prodhimi ka qene i bolloshëm, por nuk kane akses në tregje.

Tjetër pengese është bllokimi i eksporteve në muajt e fundit dhe mos pasja e një vazhdimësie në kontratat e furnizimit.

Fermerët e agrumeve në hinke thonë se nuk kanë pasur mbështetje me subvencione, edhe kur ka pasur sipas tyre financimet kane qenë me pikatore.

http://top-channel.tv/video/mandarinat-hidhen-ne-kanal-prodhimi-ne-uren-vajgurore-shkon-dem-per-shkak-te-rruges/

Loading...

Komente (1)

  1. Nuk mund ti thajne, ti bejne raki ose diçka tjeter ne vend qe ti hedhin poshte?!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej