Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Makarona me mish të grirë ose me ragu si i thonë të jashtmit

Nga 27-shi 0

Nëse do të gëzosh një fëmijë që nuk e ka me qejf ushqimin, provoji dhe jepi makarona me mish të grirë. Ka për ta përlarë të gjithë pjatën dhe do të thotë: “Ka prapë?”.

Është një pjatë shumë e shëndetshme, e thjeshtë për t’u përgatitur, por kërkon pak durim, se harxhi i do nja tre-katër orë të mira në zjarr tejet të ngadaltë. Por, jam i bindur që mund ta bëjnë të gjithë, madje edhe Iva Tiço do i hante me njnë frymë, megjithëse bën si franceze.

Receta origjinale ose të paktën asaj që i referohen të gjithë e gjeni në Bolonja, por ne i kemi bërë nja dy përmirësime, meqë kemi guxim nga natyra. Unë e bëj me domate të freskët, jo me lëng domateje. Shkoj në fund të ditës tek shitorja e zarzavateve dhe marr domatet më të lodhura. T’i shesin për dy lekë dhe ta dinë për nder që po jua mbledh.

Për më shumë kliko këtu: http://rozmarina.al/makarona-me-mish-te-grire-ose-me-ragu-si-i-thone-te-jashtmit/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej