Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Llalla: Shpallja e pavarësisë së Çamërisë një skenar i errët Grek (Video)

Nga Skenderi 0

Lajmin që qarkulloi pak ditë më parë  për shpalljen e pavarësisë së Çamërisë historiani Arben Llalla e quan një skenar të errët që dëmton çështjen Shqipëtare në Ballkan dhe jo vetëm çështjen e Çamërisë . Ai thotë së  ata që e bën këtë gjë janë bashkëpunëtor të sigurimit Grek.

I ftuar në emisionin e pas mëngjesit Llalla shprehet se nuk mund të shpallet pavarësia e Çamërisë kur vetë shqiptarët e Çamërtisë dhe  Republika e Shqipërisë nuk kanë pretendime teritoriale ndaj Greqisë, por  kërkojnë rikthimin e shqiptarëve në Çamëri me të drejtat e tyre, rikthimin e shtetësisë greke që ata kanë pasur, shkollat shqipe, rikthimin e pasurisë. Pra nuk kërkojnë aneksim të Greqisë.

Më poshtë mund të ndiqni të plotë intervistën ku historiani Arben LLalla flet për këtë fakt.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej