Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Ligji i ri/ Nëse dhunoni fëmijët ju hiqet e drejta e prindërore

Nga Skenderi 0

Ministri i Mireqenies Sociale dhe Rinise, Blendi Klosi, gjate nje aktiviteti ne kujtim te ish te persekutuarve nga regjimi komunist./r/n/r/nMinister of Social Welfare and Youth, Blendi Klosi, during an event in memory of former persecuted by the communist regime.

Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi, prezantoi sot në Komisionin e Integrimit ligjin e ri për mbrojtjen e fëmijëve.

Ky ligj parashikon pezullimin e të drejtës prindërore në mënyrë të menjëhershme, në rast dhunë apo neglizhence ndaj fëmijëve.

Ministri theksoi se “në bazë të këtij ligji, mjekët, mesuesit, edukatorët, janë te detyruar me ligj te raportojne dyshimin për dhune”.

Gjithashtu  Klosi u shpreh se ky ligj , parashikon që në çdo Bashki të ketë punonjës socialë me tre turne.

 

 

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>