Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Legjendari Buffon tërhiqet përfundimisht nga kombëtarja

Nga Media 0

Ndeshja që skualifikoi Italinë nga “Botërori 2018” ishte e fundit për Gianluigi Buffon.

Gardiani legjendar i portës së azurrëve ka konfirmuar sot largimin përfundimtar nga kombëtarja.

Mes trishtimit dhe lotëve që kanë prekur zemrat e ccdo tifozi italian dhe jo vetëm, Buffon ka lënë fushën e blertë.

“Nuk më vjen keq për vete, por për futbollin italian. Ne kemi dështuar në një gjë që thtoë shumë në nivelin shoqëror. Ekziston pendim i madh për një përfundim të tillë, jo për shkak të kohës që po kalon.

 “Ne kemi krenari, forcë dhe jemi kokfortë. Ne e dimë se si të ngritemi sërish ashtu siç kemi bërë gjithmonë. Unë po largohem nga kombëtarja italiane që do të di si të flasë për vete. Përqafime të gjithëve, sidomos me ata që kam ndarë këtë rrugëtim të mrekullueshëm”.

“Faji u takon të gjithëve në mënyrë të barabartë. Nuk mund të ketë shfajësime. Fitojmë së bashku, humbim së bashku”, deklaroi Buffon pas ndeshjes.

Gianluigi Buffon burst into tears as he spoke to Italian TV after Monday's defeat by Sweden

The Italy No 1 played his final international match for his country at the San Siro

Buffon lifted the World Cup with Italy in 2006 but will not get a chance to add to his total

Gianluigi Buffon looks up to the heavens as Italy fail to qualify for the 2018 World Cup

The Italy captain receives an embrace from coach Gian Piero Ventura after the final whistle

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej