Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

Kuvendi voton sot 6 ligjet e reformës në drejtësi

Nga Skenderi 0

Kuvendi i Shqipërisë do të shqyrtojë dhe miratojë sot  6 nga 7 ligjet që ka paketa e emergjencës që bën të mundur zbatimin e reformës në drejtësi.

Një prej këtyre ligjeve, ai për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, që njihet ndryshe edhe si vettingu, u miratua më herët në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës. Ky ligj u konsiderua si antekushtetues nga apozita dhe për ketë arsye , gjatë ditës së djeshme, PD e ankimoi në Gjykatën Kushtetuese.

Lidhur me 6 ligjet e tjera që pritet të miratohen sot, Partia Demokratike  deklaroi një ditë më parë votën unanime vetëm për një prej tyre, ligjin për SPAK dhe Byronë Kombëtare të Hetimit.

Gatë sencën së sotme parlamentare pritet që të ketë debate të shumta.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej