Ka than' i moçmi:

"“Harrojmë se ditët tona janë të matura dhe se gërshëra e shtrigës kohë është gjithnjë gati të presë fillin e gjëllimit.”

-  Mid’hat Frashëri

Kuvendi voton sot 6 ligjet e reformës në drejtësi

Nga Skenderi 0

CELET SESIONI I RI I KUVENDIT - Kryetari i Parlamentit Ilir Meta, duke folur gjate hapjes se sesionit te ri te legjislatures se tete te kuvendit. /r/n/r/nNEW PARLIAMENTARY SESSION IS OPEN - Parliament Speaker Ilir Meta , speaking during the opening of the new session of the eighth legislature.

Kuvendi i Shqipërisë do të shqyrtojë dhe miratojë sot  6 nga 7 ligjet që ka paketa e emergjencës që bën të mundur zbatimin e reformës në drejtësi.

Një prej këtyre ligjeve, ai për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, që njihet ndryshe edhe si vettingu, u miratua më herët në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës. Ky ligj u konsiderua si antekushtetues nga apozita dhe për ketë arsye , gjatë ditës së djeshme, PD e ankimoi në Gjykatën Kushtetuese.

Lidhur me 6 ligjet e tjera që pritet të miratohen sot, Partia Demokratike  deklaroi një ditë më parë votën unanime vetëm për një prej tyre, ligjin për SPAK dhe Byronë Kombëtare të Hetimit.

Gatë sencën së sotme parlamentare pritet që të ketë debate të shumta.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>