Ka than' i moçmi: 

"Shqipëria është një vend i bekuar me njëmijë bukurira, shkelur nga turma e cila ushqen njëfarë urrejtje ndaj bukurisë".

                                                                                       -Faik Konica

Kur New York Times në vitin 1930 shkruante për Shqipërinë 

Nga Media 0

Prestigjiozja amerikane New York Times ka shkruar për Shqipërinë në vitin 1930.

Bëhet fjalë për inaugurimin Ambasadës Amerikane në Shqipëri.

28 nëntor, 1930 – Gazeta New York Times shkruan për inagurimin e legatës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ndërtesa e parë e ndërtuar nga Departamenti i Shtetit për të qenë Ambasadë. Ambasadori amerikan Hermann Bernstein mirëpriti për ceremoninë e asaj kohe Mbretin Zog dhe të gjithë kabinetin shqiptar, si dhe trupin diplomatik dhe figura të shquara shqiptare dhe amerikane”, shkruan Ambasada Amerikane në Shqipëri.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej