Ka than' i moçmi: 

“Nuk ka këshillë më të keqe nga ajo që e shtyn njeriun të mohojë kombin e vet”
                                             -Naum Veqilharxhi

Kur New York Times në vitin 1930 shkruante për Shqipërinë 

Nga Media 0

Prestigjiozja amerikane New York Times ka shkruar për Shqipërinë në vitin 1930.

Bëhet fjalë për inaugurimin Ambasadës Amerikane në Shqipëri.

28 nëntor, 1930 – Gazeta New York Times shkruan për inagurimin e legatës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ndërtesa e parë e ndërtuar nga Departamenti i Shtetit për të qenë Ambasadë. Ambasadori amerikan Hermann Bernstein mirëpriti për ceremoninë e asaj kohe Mbretin Zog dhe të gjithë kabinetin shqiptar, si dhe trupin diplomatik dhe figura të shquara shqiptare dhe amerikane”, shkruan Ambasada Amerikane në Shqipëri.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej