Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Kur në Amerikë Janinën e dinin kryeqytetin e Shqipërisë

Nga admin 0

Gazeta e San Francisco, në numrin e së shtunës të 17 prillit të vitit 1897, botonte një gravurë të Janinës, të cilën e përshkruan si një qytet mjaft piktoresk, ndërsa e quan kryeqytetin e Shqipërisë.

Ky qytet është marrë dhunshëm nga trungu amë, Shqipëria, megjithëse atje nuk është ndërtuar asnjë varrezë për viktimat e masakrave greke.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej