Ka than' i moçmi: 

“Kur një komb e humb gjuhën, humb dhe veten"

                                                                                       -Sami Frasheri

Kur grekët stërvitnin paramilitarët për të sulmuar Shqipërinë (foto që botohen për herë të parë)

Nga Arben Llalla 0

Jemi në shkurt të vitit 1950, Janinë dhe parakalojnë trupat paramilitare greke që stërviteshin për një sulm kundër Shqipërisë për aneksimin e jugut të Shqipërisë. Në krah kanë shiritat me shkronjat ENBH – Enosi Vorio-Epiri (Bashkimi i Veriut të Epirit me Greqinë).

Gjithnjë Greqia ka pretenduar për aneksimin e Jugut të Shqipërisë gjatë Luftës së Ftohtë. Greqia duke përfituar nga situata politike e atëhershme parashtronte përherë kërkesa pranë aleatëve për të sulmuar Shqipërinë.

Viti 1950, trupat e ENBH, pavarësia e Vorio Epirit
Janinë, viti 1950, paramilitarë grekë në parakalim

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej