Ka than' i moçmi: 

Njeriu i lig i ngjan thesit të qymyrit: jashtë i zi, brenda akoma më i zi”.

                          -Sami Frashëri

Kur grekët masakruan çamët më keq se Hitleri hebrenjtë, fotot e rralla

Nga Media 0

Masakra ndaj çamëve, është një pjesë e historisë së Shqipërisë që nuk harrohet dhe nuk kapërdihet.

Kanë kaluar mbi 70 vjet nga masakra greke ndaj çamëve, ku i prenë, vranë, përzuan nga shtëpia e tyre dhe i turturuan për faktin pse ishin shqiptarë.

Këto foto të rralla tregojnë vuajtjet e çamëve që u strehuan në kampe në Shqipëri, pas eksodit të tyre nga Greqia e sotme.

Prej shekujsh ata ishin autoktonë të trojeve të tyre, por masakrat greke, ku nuk kursyen as fëmijë dhe as pleq, i detyruan që të largohen drejt Shqipërisë.

Edhe pse kanë kaluar shumë vite, nga shteti grek nuk është bërë për këtë genocid, qoftë edhe një kërkesë faljeje.

         

E trishtë/ Kur grekët masakruan çamët më keq se Hitleri hebrenjtë. Fotot e rralla

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej