Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kur At Zef Pllumi, rrëfente me lot në sy tmerret e komunizmit: Hoqën flamurin shqiptar e vendosën jugosllavin (film)

Nga Media 0

Një histori e rrallë. Një intervistë që përmban emocionet e një epoke. At Zef Pllumi, me lot në sy rrëfen tmerret që jetoi mbi kurriz.

Aty ku edhe ëndrrat ruheshin nga spiunët, në ferrin mbitokësor të komunizmit, ai u detyrua të rrnojë për me kallzue.
“Të ishte katolik do të të thotë të ishte reaksionar, pra do të zhdukeshe”, shprehet Ati. Me trishtim ai rrëfen momentin kur u hoq flamuri shqiptar dhe u vendos jugosllavi.

“Flamuri ishte vu disa ditë para 28 nëntorit, ata erdhën pas kësaj dite, çelësat e kumanares i kishëm unë. Ata u njitën nalt dhe me inat e hoqën atë flamur…m’u duk sikur të ishte një prej malësorëve tanë të vramë, malësorët që kishin luftu të ngrihej ai flamur. Në vend të tij vendosën flamurin jugosllav”.

At Zef Pllumi OFM – Rrno vetëm për me tregue

Publiée par Zoja Shkodër sur Lundi 25 mars 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej