Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kotzias ikën dhe lëshon “bombën ‘’, Greqia do marrë 12 milje det nga Shqipëria

Nga Klodiana 0

Nikos Kotzias, i dorëhequr pak ditë më parë nga posti i ministrit të jashtëm në Greqi, ka dorëzuar sot detyrën te kryeministri Alexis Tsipras.

Gjatë ceremonisë së dorëzimit të detyrës Kotzias tha se Greqia është gati të zgjerojë ujërat e saj territorialë në krahun perëndimor, 12 milje detare.

Në njoftimin për mediat, thuhet se zgjerimi prej zonën detare nga ishujt Diapontia, një grup ishujsh të vegjël në detin Jon-ku bën pjesë edhe Otonoi, -deri në Antikythera, një ishull që shtrihet mes Peloponezit dhe Kretës.

“Ky është një zgjerim i rëndësishëm politik i sovranitetit të vendit, për herë të parë që prej kohës kur Greqia përfshiu grupin e ishujve Dodecanese (më i madhi i të cilit është ai i Rodosit)”, tha Kotzias, duke shtuar se dekretet presidenciale janë gati.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej