Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Korrupsioni në shëndetësi/ 110 milion lekë për roje të QSUT-së vetëm për 72 ditë

Nga Media 0

Ministri Shendetesise Ilir Beqaj, duke folur gjate nje konference shypi, ku ka deklaruar se se shpejti do te filloje aplikimi i recetes elektronike, e cila do beje qe te rritet cilesia e sherbimeve e te shmangen abuzimet./r/n/r/nHealth Minister Ilir Beqaj , speaking during a press conference , which has declared that it will soon start the application of electronic prescribing, which will do to increase the quality of services and to avoid abuses .

Publikohen shifrat zyrtare të abuzimit përmes prokurimit të drejtëpëdrejtë në shëndetësi

 

Tenderat e drejtpërdrejtë të Ilir Beqajt për të siguruar roje private pranë spitaleve nxjerrin hapur korrupsionin që po ndodh në shëndetësi. Open Sata Albania ka publikuar shifrat zyrtare të abuzimit, ku spikasin tenderat me prokurim të drejpërdrejtë që do të thotë pa garë mes kompanive dhe me shuma të ekzagjeruara.

11 milion lekë të reja janë shpenzuar përmes negocimit të drejtpërdrejtë për të siguruar roje privat për 72 ditë, për QSUT, qendra më e madhe shëndetësore në Shqipëri. Kjo vlerë e vënë në dispozicion nga shteti për një roje vetëm për 72 ditë, është një procedurë e kryer pa garë, a thua se në Shqipëri është e vështirë të gjesh roje (në Shqipëri e kanë me shumë qef këtë profesion). Një histori e gjatë anulimesh me arsye edhe qesharake si llogaritje gabim e fondit limit nga vetë autoriteti prokurues, vjen përmes shifrave zyrtare të monitoruara nga Open Data Albania.

opendata

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>