Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Kina “zbulon” ashensorin më të shpejtë në botë (foto)

Nga Ejona 0

 

“Shanghai Tower” është kulla e dytë më e lartë në botë, por sa i takon shpejtësisë ajo ua kalon të gjithave.a

Kulla është e gjatë 2074 këmbë dhe ka të instaluar një ashensor “Mitsubishi” që lëviz me një shejtësi të pabesuseshme prej 20.5 metra për sekond(67 këmbë/sekond). Ashensori është më i shpejtë se sportisti Usain Bolt(40 këmbë/sekond) dhe më i ngadalshëm se një gepard(95 këmbë/sekond).

 

bunddd

 

 

Vizitorët që ngjiten në kullën e Shangait nga ky ashensor “rrufe” kanë mundësinë të shijojnë gjithashtu pamjen e pakrahasueshme të Bund (një zonë e mahnitshme ujore në qendër të Shangait).

 

 

Kulla e Shangait nuk është kulla e vetme e lartë dhe e mahnitshme . Më poshtë ju prezanotjmë me një foto galeri të disa kullave madhështore në botë.

1

Kulla në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

2

Kulla në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

3

Kulla në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

4

The Burj Khalifa në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

5

Kulla Jeddah në Arabinë Saudite

6

Kulla Sky Mile në Tokio, Japoni

7

Kulla Sky Mile në Tokio, Japoni

8

1 Undershaft Londër, Angli

9

1 Undershaft Londër, Angli

10

432 Park Avenue, New York, SHBA

11

Kulla e Shangait, Kinë

12

Kulla Mecca Royal Tower Hotel, Mekë, Arabia Saudite

13

One World Trade Center, New York, SHBA

14

Taipei 101, Taip, Taiwan

SHANGHAI, CHINA - JULY 27, 2008:(CHINA OUT) A view of Shanghai world financial center(left), which will open to the visitors in Shanghai, China.(Photo by Zhu Lan/ChinaFotoPress/Getty Images)394377221

Qendra financiare Shanghai World, Shangai, Kinë

16

International Commerce Center, Hong Kong, Kinë

17

Kullat Petronas 1 dhe 2, Kuala Lumpur, Malajzi

18

Kulla Zifeng, Nanjing, Kinë

19

Kulla Lotte World, Seul, Koreja e Jugut

20

Kulla Changsha IFS, Changsha, Kinë

21

Suzhou IFS, Kinë

22

Kulla World One, Mumbai, Indi

23

Nanning Logan Century 1, Nanning, Kinë

24

Kulla Three Sixty West B, Mumbai, Indi

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej