Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Këshillat që një 60-vjeçare i jep një 30-vjeçareje

Nga Media 0

Kur Margaret Manning bëri 60 vjeç, vendosi ta linte punën e saj dhe të krijonte një shoqatë për veten dhe gratë në moshën e saj. “Sixty and me” e quajti dhe mes gjithë veprimtarisë mendoi të jepte dhe disa këshilla për vajzat në gjysmën e moshës së saj, për 30-vjeçaret.

-Mbaj mend që ke vetëm një jetë dhe nuk je në provat gjenerale.

-Përpiqu të jesh pozitive dhe të marrësh aspektin pozitiv në çdo eksperiencë të jetës.

-Fokusohu në vendin e kohën ku je.

-Jetoje çdo ditë jetën si të ishte e fundit.

-Mos harro se jeta mund të ndryshojë në një fraksion sekondi.

-Dashurohu pas çdo faze të jetës tënde, sepse secila është magjike.

-Mëso të jetosh momentin. Nëse ia del ta bësh tani që je e re, do ia dalësh edhe kur
të jesh 60 vjeç.

-Jeta është shumë e shkurtër për ta vrarë mendjen për diçka që do të ndodhë në të ardhmen, jeto sot.

-Gjej një pasion ose një punë që të bën të përjetosh emocione të ndryshme.

-Ji vetvetja dhe jetoje çdo fazë me dinjitet.

-Pranoji ndryshimet e trupit tënd.

-Ji e ndershme me veten, gjithmonë. Është një proces që mësohet ngadalë, por që ia
blen barra qiranë.

-Ruaji kujtimet, por mos ji shumë e egër me veten.

-Harroji stereotipet e shoqërisë për plakjen.

-Mosha është thjeshtë një numër, jo një përkufizim se kush ti je.

-Koha kalon, do apo s’do ti, kështu që fillo të jetosh.

-Mos ndalo së kërkuari inspirim.

-Jeto në mënyrë të thjeshtë e të shëndetshme. Bëj ushtrime dhe udhëto.

-Bli fustane klasik. Do jesh gjithmonë në modë.

-Mos shpenzo para për këpucë. Burrat s’të shikojnë kurrë nga këmbët.

-Mos e mbush jetën me mbeturina.

-Ji vetvetja. Sill dritën tënde. Ji e pranishme, e vërtetë dhe e gjallë në çdo moment.

-Mos u shqetëso për rrudhat. Ato janë harta e jetës tënde.

-Jeto me pasion dhe dashuri, me sy e zemër të hapur. Thjesht, ji e lumtur.

-Vlerëso gjërat e vogla të jetës, mos i kompliko ato.

-Respektojë partnerin dhe fëmijët në të njëjtën mënyrë që dëshiron të të duan e respektojnë ty.

-Ofroje dashurinë në mënyrë të pakushtëzuar.

-Lind fëmijë atëherë kur do: nuk ka një moment specifik e një çelës për këtë.

-Bëj shumë foto. Do jesh e lumtur kur të kesh në to edhe njerëz që nuk janë më aty.

-Mëso të flasësh.

-Harroje zemërimin dhe përqafo mirënjohjen për të shijuar jetën siç duhet.

-Të pasurit e një rrethi të ngushtë miqsh, është thelbësore.

-Vlerësoje familjen. Do jenë me ty kur të tjerët të ikin, Do të të mbështesin në
gjithë rrugën tënde.

-Mos shko kurrë të flesh e mërzitur me dikë apo qoftë edhe me veten.

-Jepi partnerit, familjes dhe miqve çdo ditë të jetës tënde.

-Në të 30-tat shndërrohesh në grua, ndaj vlerësoje bukurinë tënde.

-Mos e shpenzo kohën duke u shqetësuar për gjërat që s’mund t’i ndryshosh: ndrysho ato që mundesh.

-Dil nga një marrëdhënie e palumtur sa më parë të jetë e mundur, nuk mund të ndryshosh asnjë njeri.

-Qesh gjithmonë. Kjo është kura më e mirë për lëkurën.

-Besoji instinktit tënd dhe mos fol kurrë keq për veten.

-Ji e sjellshme me veten. Mos mbaj përgjegjësi për çfarë nuk të takon.

-Mëso të qeshësh me veten. Mos ji gjithmonë serioze.

-Nëse ke fëmijë, duaji, por mos kërko të jesh nëna përfekte.

-Jepi mundësi fëmijës të jetë mësuesi jot.

-Ji luftarake. Mëso të përdorësh aftësitë e tau e t’ia dalësh mbanë vetë.

-Mos e lejo frikën të të udhëheqë.

-Mos ndalo së mësuari, se duhet të ushqesh vazhdimisht mendjen e shpirtin.

-Ji mirënjohëse edhe në ditën më të keqe. Ka gjithmonë diçka për të mësuar.

-Shijo anët pozitive të plakjes të tilla si: më pak përgjegjësi e më shumë liri.

-Mos lejo askënd të të thotë se je tepër e moshuar për të bërë diçka. Ose shumë e re.

-Mos ki frikë të plakesh. Jeta dhe natyra të përgatisin vetë për çdo fazë të jetës.

*Ky post u përshtat nga giornodopogiorno dhe është realizuar nga Fabjola Hije.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej