Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Katedralja e Shën Shtjefnit, Shkodër/ Shpallet lumturimi i 38 martirëve

Nga 27.al 0

Selia e Shenjtë ka shpallur lumturimin e 38 martirëve të Kishës Katolike. Mesha e shenjtë në Katedralen e Shën Shtjefnit në Shkodër është udhëhequr nga i dërguari i Papës Françesku, Prefekti i Kongregatës për Çështjet e Shenjtorëve, kardinali Angelo Amato.2

Imzot Anxhelo Masafra ka paraqitur një arkëmort, ku u shpreh se në të janë eshtrat vetëm të dhjetë martirëve, sepse mbetjet e 28 të tjerëve nuk ka qenë e mundur të gjenden.

Lumturimi i martirëve është menduar si festë për Kishën Katolike, besimtarët dhe mbarë qytetin e Shkodrës.

Dëshmorët e kishës u torturuan dhe u vranë mizorisht, sepse nuk pranuan të mohojnë Zotin dhe të zgjedhin në vend të tij rregjimin e Enver Hoxhës.

2
Foto e marrë nga Shifna n’Pedonale

Në ceremoni morrën pjesë edhe udhëheqësit politikë më të lartë të vendit, të cilët nuk kanë bërë asgjë për të dënuar krimet e komunizmit, nderimet ndaj udhëheqjes së kuqe dhe bashkëpunëtorëve të regjimit enverist

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej