Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Karikatura e rrallë e 1913-ës/ Europa-Shqipërisë foshnje: Oh, pusho bebushi im

Nga Media 0

Vendimet e Konferencës së Londrës e vitit 1913 mund të konsiderohen si tragjedia më e madhe e kombit shqiptar.
Copëtimi që iu bë territoreve tona vijon të jetë ende një nga plagët më të mëdha që shqiptarët ia atribuojnë Europës plakë.
Një karikaturë e rrallë e korrikut të vitit 1913 është bërë publike nga “Fotografitë që kanë bërë historinë”.
Karikatura shoqërohet me një dialog imaginer mes Shqiprisë foshnje dhe Europës:
Europa: Oh, pusho, bebushi im!
Shqipëria foshnje: E si mund të hesht me tërë këtë potere që po bëni?
Europa: Po ja që duhet të bësh siç bëj unë dhe duhet të hiqesh sikur s’dëgjon gjë.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej