Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Kantautori amerikan Bob Dylan merr çmimin Nobel për Letërsinë

Nga Skenderi 0

dylan

Çmimin Nobel për Letërsinë e merr Bob Dylan.

Këngëtari i njohur amerikan e mori çmimin për “krijimin e shprehjeve të reja  poetike në këngët tradicionale amerikane”.

Legjenda 75-vjeçare e rrokut filloi karrierën e tij muzikore në vitin 1959, duke luajtur në shtëpitë-kafene në Minesota.

Pjesa më e madhe e punës së tij të çmuar daton në vitet 1960.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>