Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kanadaja 1 ditë pas legalizimit të cannabis

Nga 27-shi 0

Kanabisi është legalizuar në Kanada nëpërmjet Aktit të Kanabisit, ndryshimi i parë i Kodit Penal Kanadez. Kjo i lejon të rriturit në Kanada të realizojë këto benefite si më poshtë: “Blerje kanabis të freskët, kanabis të thatë, vaj kanabis, fara kanabisi ose bimë të kanabisit, nga shitësit me pakicë të autorizuar nga provincat dhe territoret; Konsumimi i kanabisit në vende të autorizuara nga juridiksionet lokale; Të mund të posedojnë deri në 30 gramë kanabis të thatë me rregull ligjor, ose ekuivalent në formë jo të thata për përdorim në publik. Njerëzit kanë të drejtë të ndajnë deri në 30 gramë kanabis të thatë me persona të tjerë të rritur, e tëra kjo në mënyrë ligjore. Mund të kultivojnë deri në katër bimë kanabisi për familje (jo për persona) për përdorim personal, nga fara të licencuara ose fidanë nga një furnizues i licencuar. Mund të prodhojnë produktet ligjore që përmbajnë kanabis në shtëpi, të tilla si ushqimi dhe pije, me kusht që tretësit organikë të rrezikshëm të mos përdoren për t’i bërë ato”, thekson ligji kanadez.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej