Ka than' i moçmi: 

Njeriu i lig i ngjan thesit të qymyrit: jashtë i zi, brenda akoma më i zi”.

                          -Sami Frashëri

“Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit”/ Protesta në Palestinë, digjet foto e Trump

Nga Klodiana 0

Pas vendimit të Presidentit të SHBA, Donald Trump, për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, protesta të shumta shpërthyen në Rripin e Gazës.

Qindra palestinezë dolën rrugëve në qytetin e Gazës duke mbajtur banderola dhe djegur foton e Presidentit amerikan, pak orë pas deklaratës së tij se do të shohim një lëvizje të ambasadës së SHBA-së nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniya e përshkroi vendimin e Trump si një “agresion flagrant”. “Ky vendim është një rrezik i pakalueshëm që nuk do të pajtohet me palestinezët, arabët dhe myslimanët,” u shpreh ai.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej