Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Jazz, bakllava dhe laknur për “Nënë Terezën” në Bernë

Nga Ejona 0

elina

 

Ambasada kosovare në Bernë të Zvicrës organizoi një mbrëmje kulturore në shenjë respekti për “shenjtërimin e Nënë Terezës” nga Vatikani

nga Leonard Komani

BERNË, 22 SHTATOR – Mbrëmë në kryeqendrën zvicerane, në Bernë, Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një mbrëmje kulturore në shenjë respekti për «Shenjtërimin e Nënë Terezës» nga Vatikani. Përveç mërgimtarëve kosovarë që jetojnë e punojnë në shtetin helvetik aty ishin të ftuar dhe një numër i konsiderueshëm zyrtarësh zviceranë. Në organizim mungonin publicistët, autorët dhe personalitetet e njohura shqiptare që jetojnë në këtë vend.

jazz

Mbrëmjen me një fjalim katër-pesë rreshtash e hapi ambasadorja e porsaakredituar e Kosovës në Zvicër nga radhët e LDK-së, Nezane Breca, e cila falënderoi, lavdëroi vendin nikoqir për të mirat që ka dhe bënë, duke lënë të kuptohet se mbrëmja i dedikohej Zvicrës.

Përshtypje dhe zhurmime shkaktonte herë pas here prezantuesja dhe përkthyesja Gjyle Krasniqi, e cila u shqiptonte deformueshëm emrat atyre që paralajmëronte.

Për karakterin e shenjtërimit dhe vetë personalitetin e Gonxhe Bojaxhiut, respektivisht «Nënë Terezës» foli më gjerë përfaqësuesi i Misionit Katolik të Luzernës Don Agim Qerkini. Sekuenca e fjalimit të tij që aludonte futjen e historisë së «Nënë Terezë»-s si mësim nëpër shkollat shqipe shkaktoi reagimin e këshilltarit të ambasadores nga radhët e PDK-së Mustafë Xhemajli, i cili u kthye nga publiku duke thënë «as unë s’po e marr vesh ç’a po thotë», gjë që shkaktoi të qeshurat e dy rreshtave pas tij.

Për pjesën artistike të mbrëmjes u kujdes jazz-këngëtarja e mirënjohur shqiptare Elina Duni. Ajo me def dhe instrumente tjera i ekzekutoi ca këngë tipike ballkanike nga ansambli i folklorit shqiptar-sllav dhe rom, kompozime që u pritën shumë mirë sidomos nga pjesëmarrësit zviceranë. Përveç saj në podium u shfaqën edhe grupe nxënësish të veshur me tirqi dhe veshje kombëtare tipike shqiptare.

Pas mbrëmjes Ambasada e RK-së kishte shtruar koktej të pasur me bakllava, tollumba, pite, laknur, birra dhe verë.

/zëri.com/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>