Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët

Nga Media 0

Kjo fotografi është e vitit 1873. Janë tre burra të Çamërisë në Janinë të veshur me fustanellë. Fustanella shqiptare është veshja më karakteristike e shqiptarëve, të cilën e gjen me një shtrirje në të gjitha trevat ku ka banuar raca shqiptare. Fustanella nuk është përdorur vetëm në Jug, por edhe gjerësisht në veri të vendit. Ky fakt identifikohet dhe nga një numër gravurash të fillimit të shekullit të XIX, por edhe nga fotografitë e Fototekës “Marubi’. Fustanella gjen një shtrirje të admirueshme si veshje edhe në veri të krahinave gege duke marrë pa dyshim atributet e një veshje kombëtare gjithë shqiptare.

Shihni Mbretin Zog i veshur me fustanellë, tek pozon në një fotografi bashkë me të ëmën.

Ndërsa grekët e kanë pretenduar si të tyren fustanellën. E përdorin edhe sot si veshje për truprojat e nderit. Studimet shkencore kanë dëshmuar që fustanella është shqiprtare, por është kopjuar nga grekët dhe është deformuar prej tyre.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej