Ka than' i moçmi: 

"Shqipëria është një vend i bekuar me njëmijë bukurira, shkelur nga turma e cila ushqen njëfarë urrejtje ndaj bukurisë".

                                                                                       -Faik Konica

Ja sa me gëzim i kanë pritur grekët pushtuesit italianë (foto-dëshmi)

Nga 27.al 0

Studiuesi Arben Llalla ka sjellë në redaksinë e 27.al fotot, ku tregohen ushtarët italianë që priten me gëzim në Delvinaq të Greqisë.

Pushtuesit italianë udhëhiqeshin nga ushtaraku i lartë gjeneral-lejtnant Francesco Jacomoni.

Në këto foto-dëshmi Jacomoni shihet qartë, teksa shoqëroret plot gëzim nga drejtuesit e komunës së Delvinaqit, si dhe nga Mitropoliti i Drinopoleos, Pogoniani dhe Konicës, Dhimitër Efthimiu. Fotot i përkasin muajt nëntor 1940.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej