Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Ja çfarë tha fjalë për fjalë Johanes Hahn për Çështjen Çame

Nga Klodiana 0

Nga Klodiana Qamo

27.al zbardh protokollin e pyetje-përgjigjeve të eurodeputetes greke Maria Spyraki e grupit të Partive Popullore, drejtuar Komisionerit Johanes Hahn në lidhje me Çështjen Çame dhe protestën e organizuar nga Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

Përgjigjia e Komisionerit bën zyrtarisht njohjen e Çështjes Çame nga Brukseli.

Më poshtë protokolli i përkthyer në shqip:

Pyetje parlamentare

Pyetje për përgjigje me shkrim Komisionit

Rregulli 130

Maria Spyraki (PPE)

Subjekti: Pretendimet irredentiste kundër një shteti anëtar nga ana e koalicionit qeveritar të Shqipërisë

Më 5 qershor 2016, një ditë para vizitës së Ministrit të Jashtëm grek në Shqipëri, Kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama, duke iu drejtuar konventës së “Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet” çame, referuar “shqiptarëve në Shqipërinë qëndrore, në  Epir dhe Maqedoni “.   Më 6 qershor 2016, “Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet” e Çame, e cila ka ministra të rinj në qeverinë e Edi Ramës, organizoi një marshim nga sheshi qendror i Ministrisë së Punëve të Jashtme e drejtuar nga Shpëtim Idrizi, deputet në parlamentin shqiptar.
Qëllimi i protestës që ishte toleruar nga autoritetet, e cila u zhvillua në hyrje të ndërtesës së Ministrisë së Jashtme shqiptare, ndërkohë kur Ministri i Jashtëm grek po futej në ndërtesë për takimin me homologun e tij, Z. Bushati, protestuesit e kanë pritur me parulla  të tilla si “Çamëria, nëna jonë, na pret ne!” në një përpjekje për të mos prezantuar realitetin historik.

Në të njëjtën kohë, Shqipëria, një aplikant për anëtarësim në BE që nga 27 qershor 2014, ka marrë fonde para anëtarësimit në vlerë 649,4 milionë euro.

Në funksion të kësaj: Komisioni e konsideron këtë veprim të kësaj partie në qeverisje të jetë në frymën e një fqinjësie të mirë?

A do të marrë parasysh ngjarjet e mësipërme në raportin e progresit për Shqipërinë?

Komisioneri Europian per Politiken e Fqinjesise Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, gjate nje takimi te Ministerialit te vendeve te Ballkanit Perendimor, organizuar ne Muzeun Arkeologjik ne Durres. /r/n/r/nEuropean Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, during the Ministerial Meeting of the Western Balkans, organized in the Archaeological Museum in Durres.

Përgjigjia e dhënë nga Z. Hahn në emër të Komisionit: Komisioni monitoron bashkëpunimin e ngushtë rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në vendet e zgjerimit. Në Pakon e Zgjerimit 2015 (1) dhe raportin e tij për Shqipërinë (2), Komisioni mirëpriti Shqipërinë, e cila ka vazhduar të marrë pjesë aktive në bashkëpunimin rajonal dhe për të ruajtur marrëdhëniet e mira fqinjësore, në përputhje me angazhimet e saj në kuadër të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Komisioni do të nxjerrë vlerësimin e tij të përditësuar në kuadër të Paketës së Zgjerimit 2016, të planifikuar për botim vjeshtën e ardhshme.

Në nivelin politik, Komisioni vuri në dukje pozitive se frekuenca e vizitave të nivelit të lartë në mes të autoriteteve të Shqipërisë dhe Greqisë është rritur. Ndër të tjera, vizita e ministrit shqiptar të Punëve të Jashtme në Athinë në muajin mars 2016 dhe vizita e ministrit grek të Punëve të Jashtme në Tiranë në qershor të vitit 2016, në kuadër të 25-vjetorit të Traktatit të Miqësisë dypalësh, ishin shenja të rinovohet angazhimi. Marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve janë intensifikuar, edhe për dialog politik më të mirë. Komisioni mirëpriti se të dy vendet po diskutojnë krijimin e një mekanizmi të përbashkët, që do të mblidhet në mënyrë periodike, për zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura bilaterale. Këto përfshijnë caktimin e shelfit kontinental dhe zonave detare shqiptaro-greke, të drejtat e personave që u përkasin minoriteteve, dhe çështjen çame. Komisioni ka përgëzuar këto përpjekje, duke shprehur mirënjohjen për angazhimin e përtërirë të tillë të rëndësishëm diplomatik, në këmbim të letrës me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej