Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Ja ç’është mbinjerëzore

Nga Media 0

“Po, në këtë botë mund të bësh luftë, të hiqesh sikur dashuron, të mundosh shokun, të dalësh nëpër gazeta ose thjesht të flasësh keq për fqinjin, duke bërë triko. Mirëpo, në disa raste, duhet të vazhdosh, vetëm të vazhdosh, ja ç’është mbinjerëzore.”

(Alber Camus, “Rënia”, faqe 114)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej