Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

Iu deshën 15 vjet mendime, Ajnshtajn mbetej pa mend kur e pyesnin: A mund ta shpjegoni shkurt teorinë tuaj të relativitetit?

Nga Media 0

Me flokët e egër, rrobat e tij të çrregullta dhe personalitetin miqësor, Ajnshtajni i mahniti reporterët amerikanë. Ata shpesh e pyesnin, “A mund ta shpjegoni shkurt teorinë tuaj të relativitetit?” Kjo pyetje e linte pa mend Albertin. Atij i ishin dashur pesëmbëdhjetë vjet mendime të thella që të zhvillonte këtë teori. Por ai merrte frymë thellë, buzëqeshte dhe thoshte: “Kur një djalë rri me një vajzë të bukur për një orë, i duket sa një minutë. Por nëse ai ulet për një minutë mbi një furrë të nxehtë, do t’i duket më e gjatë se një orë. Ky është relativiteti.”

(Fragment nga libri “Gjeniu Ajnshtajn”)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej