Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Ismail Kadare: Humbja e Dritëro Agollit, një nga njoftimet më tronditëse

Nga Klodiana 0

Shkrimtari i madh Ismail Kadare,  ka shprehur dhimbjen e thellë për humbjen e të madhit Dritëro Agolli. Ai shprehet se lajmi i vdekjes ka qenë “nga njoftimet më tronditëse të këtij dimri” dhe se ai do mbetet “i pazëvendësueshëm për letërsinë shqiptare“. “Agolli do na mungojë të gjithëve”,- thotë Kadare.

Sot, kur Agolli ndahet fizikisht nga kjo botë, Kadare e cilëson të pazëvendësueshëm atë dhe tregon se si e ka pritur lajmin e vdekjes.

Ishte ndër lajmet më tronditës. Jo vetëm për mua, por edhe për njerëzit e artit e gjithë shqiptarët. Dritëro Agolli do na mungojë të gjithëve,”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej