Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Importi i mbetjeve – Shoqëria civile protestë përpara kuvendit

Nga Skenderi 0

 

Shoqëria civile ka nisur protestën para Kuvendit të Shqipërisë, kundër ligjit për importin e plehrave, i cili pritet të shqyrtohet dhe miratohet në seancën e sotme plenare.

Ativistë e shoqërisë civile janë përplasur  me policinë pasi ata  po tentonin të fusnin një nga  kazanët e mbeturinave në kuvend. Protestuesit morën një nga kazanët  që ndodhej  pranë godinës së parlamentit.

14369942_682712418548152_1561419707261882999_n

Protesta ishte lançur disa ditë më parë nga aktivistë të shoqërisë civile.

proteste

Lidhur me ligjin, LSI ka propozuar një amendamet ku i jep akses shoqërisë civile të bëjë monitorimin në pikat doganore të caktuara për kontrollin dhe zhdoganimin e mbetjeve.

Megjithatë sërish shoqëria civile duket se është kundër rikthimit të këtij ligji. Ambjentalisti Lavdosh Feruni tha se do të shkojnë drejt referendumit për këtë çështje.

“Kjo është një protestë për të kundërshtuar fuqimisht miratimin e ligjit qe do ta kthente Shqiperise ne nje Kazan te Plehrave te Botes. Kjo nuk eshte beteje e nje grupi ambjentalistesh, por e te gjithe qytetareve shqiptare qe e duan Shqiperine te paster dhe te shendetshme per ta dhe brezat qe do vijne me pas. O sot o kurre! Nuk i duam plehrat, parlamentarët të reagojnë”.

14369879_1302376233120041_5981143384828627922_n-1

14393156_1078210672294760_1454364464_o 14407910_1078210665628094_1746380779_o 14408394_1078210675628093_1220590223_o 14455884_1078210658961428_1158276358_o

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej