Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Importi i mbetjeve/ Ahmetaj: Ndryshimet në ligj garantojnë transparencë

Nga Rexhina Biba 0

AHMETAJ PER GJOBAT - Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka deklaruar se gjobat qe u jane vene bizneseve per mosdeklarim te te punesuarve apo per vetepunesim, do te falen./r/n/r/nAHMETAJ IN CONFERENCE - Minister of Finance, Arben Ahmetaj, speaks during a press conference, which stated that the fines that have been set for declaring businesses to employees or self-employment, will be forgiven.
 
Pavarësisht kundërshtimeve të forta për miratimin e ligjit të mbetjeve, Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka garantuar se ligji ka ndryshuar nga variant i 2013.
Gjatë një vizite në një fabrikë riciklimi, kreu i Financave  shpjegoi se ligji i ri ka disa kritere, të cilat garantojnë më shumë transparencë në procesin e importit, duke përjashtuar depozitimin ose djegien e mbetjeve dhe sipas tijë importi do të jetë i kufizuar.
Gjithashtu ministri Ahmetaj  bëri me dije se me anë  të një vendimi Qeveria do të përcaktojë dy ose tre pika doganore ku do të lejohet hyrja e mbetjeve si dhe do tu jepet mundësi ambjentalistëve që të verifikojnë dhe të çertifikojnë të gjithë procesin.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>