Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Idrizi: Nuk është çështje pronash, por çështje atdheu

Nga Media 0

Deputeti i PDIU, Shpetim Idrizi, duke folur gjate nje mbledhje te forumit te grave te Partise per Drejtesi Integrim dhe Unitet, ne hotel Tirana./r/n/r/nLawmaker, Shpetim Idrizi, speaks during a meeting of the Women's Forum of the Party for Justice, Integration and Unity, in Tirana hotel.

“Ne kërkojmë të gjithë të drejtat që shqiptarët e Çamërisë kanë patur përpara spastrimit etnik. Ne kemi qenë shtetas grekë me kombësi shqiptare.”

Çështja Çame nuk është çështje pronash, por çështje atdheu. Ky është qëndrimi i kryetarit të PDIU-së, Shpëtim Idrizi, i cili thekson se popullsia çame kërkon të gjitha të drejtat që shqiptarët e Çamërisë kanë pasur përpara spastrimit etnik. “Ne kemi qenë shtetas grek me kombësi shqiptare”, tha ndër të tjera Idrizi i ftuar në emisionin “Tonight” me gazetaren,  Ilva Tare”.

”Nuk është një çështje pronash, por çështje atdheu. Ne kërkojmë të gjithë të drejtat që shqiptarët e Çamërisë kanë pasur përpara spastrimit etnik. Ne kemi qenë shtetas grekë me kombësi shqiptare. Pra, të gjitha të drejtat që në mënyrë të padrejtë u janë marrës shqiptarëve të Çamërisë. Ne duam të kthehemi tek trojet tona, troje shqiptare që kur ka lindur bota. Ne nuk kërkojmë ndryshimin e kufijve.

Duke e konsideruar ngjarje historike deklaratën e komisionerit Johanes Hahn, kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi thotë se kjo ka ardhur si pjesë e një lobimi të fuqishëm të qeverisë shqiptare. “Futja e Çështjes Çame si një nga dy çështjet midis dy vendeve dhe mbi të gjitha përshëndetja që bëri komisioneri Hahn të mekanizmit të propozuar nga qeveria shqiptare për mënyrën e trajtimit të çështjeve të mbetura pezull pa dyshim janë një moment historik, por jo për të qenë euforik. Tani fillon puna e vërtetë. Për herë të parë kemi një qeveri shqiptare që ka Çështjen Çame në agjendën e saj. Për herë të parë, zoti Bushati, e ka vënë çështjen në një ndër dy-tre prioritetet.”

Kreu i PDIU-së mendon se shteti grek kërkon kohën e vet, i cili sipas tij është i vetmi vend që nuk ka pranuar dhe ka përzënë të gjithë minoritetet.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>