Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Hungari, 100 000 persona në protestën anti-Orban

Nga Klodiana 1

Mijëra persona kanë protestuar të shtunën në Budapest kundër qeverisë së kryeministrit Viktor Orban, fituese sërish e zgjedhjeve parlamentare.

Kundërshtarët e Orbanit u dyndën në kryeqytetin hungarez për të kundërshtuar atë që e quajnë një “sistem zgjedhor të padrejtë”.

Protesta vjen 6 ditë pasi Partia Fidesz fitoi 2/3 e vendeve në Parlament. Ajo u organizua nga një grup në Facebook që quhet “Ne jemi shumica”. Ata që morën fjalën thanë se “Orban vodhi zgjedhjet” dhe shtuan se “korrupsioni karakterizon qeverinë e tij”.

Duke parë numrin e madh të personave që iu bashkuan kësaj proteste, është njoftuar një tjetër protestë fundjavën e ardhshme.

Sipas BBC, ishin rreth 100 000 njerëz të pranishëm në demonstratën kundër Orbanit. Ata mbanin në duar flamuj hungarezë dhe të Bashkimit Europian.

Edhe pse kishte një numër të madh policësh në këtë protestë, nuk ndodhi asnjë incident.

Viktor Orban është një euroskeptik i madh dhe fushata e tij konsistonte në platformën kundër emigrantëve.

/top-channel.tv/

Loading...

Komente (1)

  1. Pse, si do rrije Soros..duarkryq?!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej