Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Hartat/ Kur Çamëria ishte Shqipëri

Nga Media 0

Këto harta të periudhës mes viteve 1600-1850 tregojnë kohën, kur Çamëria ishte pjesë e Shqipërisë. Në këto harta duken qartë, Parga, Paramithia, Janina, Margëlliçi, Filati dhe tërë Çamëria që ishte brenda kufinjve të hapësirës shqiptare, bashkë me të tjera treva që nuk janë sot pjesë e Shqipërisë, por gjenden në Malin e Zi, Maqedoni e shtetin e Kosovës. Kjo ishte ajo që quhet Shqipëria e Madhe.

cameria2

cameria4

harta-e-camerise

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej