Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Grekët vendosin: Jorgo Goro të quhet Gjergj; t’i heqim shtetësinë greke

Nga Media 0

Kryebashkiaku i Himarës konsiderohet nga e djathta greke si armik i helenizimit dhe si autor i shkatërrimit të Kishës së Shën Thanasit. Nea Dheksia e cilëson shoviniste Qeverinë Rama.

Ka shumë gjasa që kryebashkiaku i Himarës, Jorgo Goro,  të quhet tani e në vazhdim, Gjergji Goro, sepse të djathtët grekë kanë jorgo-goro-poster1-248x300vendosur të kërkojnë heqjen e shtetësisë greke dhe bashkë me të pasaportën, ku ai quhet Jorgo.

Krerët e të djathtës greke, e fajësojnë Jorgo Goron për prishjen e kishës së Shën Thanasit në Himarë  si dhe për vendimin për prishjen e 19 shtëpive po në Himarë. Përmes një reagimi në media, krerët e Nea Dheksia,  i kërkojnë qeverisë greke që të hiqet shtetësia për Jorgo Goron dhe ta shpallin atë “non grata” në Greqi.

Ata propozojnë që qeveria greke të bllokojë procesin e integrimit të Shqipërisë në BE, madje më keq akoma, propozojnë mbylljen e  kufinjve mes Shqipërisë dhe Greqisë. Duke e konsideruar qeverinë Rama si qeveri shoviniste, ata kërkojnë kthimin e regjimit të vizave për shqiptarët.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej