Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Grekët e themeluan Qeverinë e Malit me flamur shqiptar

Nga 27.al 0

Nga Arben Llalla*

Viniani i vjetër gjendet në Greqinë Qendrore. Ky fshat historik mbart momente nga lavdia në historinë e Luftës së Dytë Botërore.

Në Vinian më 10 mars të vitit 1944 u themelua Komiteti Politik të Çlirimit Kombëtar – PEEA, me qeverinë e saj të njohur si Qeveria e Malit, pra e zonave çlirimtare malore nga ushtria partizane EAM-ELAS. Kjo qeveri përbëhej kryesisht nga partitë me ide të majta komuniste, agrare, Mitropoliti i Kozanit, Joakim, intelektualë, e të tjerë.

Kështu, emri i këtij fshati të vogël malor i kaloi kufijtë dhe u bë i njohur në të gjithë Europën.2

Qëllimi ynë është për të sjellë tek lexuesi një fakt interesant, i panjohur deri më sot. Gjatë punimeve të Komitetit dhe Qeverisë në sfondin e saj qëndronin të varur flamuri grek, britanik, rus, amerikan, francez dhe flamuri shqiptar. Kjo dallohet qartë edhe në këto fotografi, e cila është bërë nga fotografi Spiros Melezhi (1906-2003).

Godina ku u zhvilluan punimet për themelimin e Komitetit Politik të Çlirimit Kombëtar dhe Qeveria e Malit ishte një shkollë. Sot, shkolla e vjetër është kthyer në Muzeun e Rezistencës Kombëtare.

Për fat të keq, ky fshat është i braktisur nga shumica e njerëzve, pasi në shkurt 1966 ra një tërmet, i cili rrënoi shumë prej shtëpive, i dëmtoi rëndë dhe i ktheu në të pabanueshme.

* Arben Llalla është historian dhe njohës i çështjeve shqiptaro-greke

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej