Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Gravura të Çamërisë së shekullit XIX / Kur pashallëku i Janinës banohej vetëm nga shqiptarë

Nga Media 0

Janë gravura të gjysmës së dytë të shekullit XIX, ku pasqyrohet provinca e Shqipërisë, në perëndim të vargmaleve të Pindit. E banuar kryesisht nga shqiptarët, të cilët sipas autorëve të huaj konsideroheshin një racë malësorësh të guximshëm dhe luftarakë. Është viti 1860, kur qyteti kryesor i pjesës jugore të Shqipërisë (Epiri i lashtë) është Janina. Atje përfshihej  Pashallëku i Janinës, Beratit, Prevezë, Tırhala dhe Kesriye. Gravurat janë të autorëve të ndryshëm si Edward Francis Burney, William Brockedon.

cameri5

cameri1

cameri2

cameri

cameri6

cameri7

cameri8

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej