Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Goal Robots, roboti i parë me “tru”

Nga Skenderi 0

Krijohet roboti i parë  me ‘tru’ të cilit  i duhet kohë të zhvillohet dhe që mëson duke nisur nga zero, njësoj si një fëmijë i vogël. Roboti luan, bëhet kurioz dhe mërzitet, sikur të ishtë një qënie njerzore.

Ky është horizonti i ri i robotikës që hapet me Goal Robots, projekti ambicioz europian i përshkruar në faqen e Robohub. Objektivi është kalimi ‘cilësor’ në robotikë.

Tru“Objektivi është të bëjmë një robot që di të mësojë në mënyrë të pavarur, duke eksperimentuar dhe duke bërë veprime njësoj si fëmijët e vegjël, mes 1 dhe 2 vjeç, që më pas i përdorin këto kapacitete të fituara”, thotë Gianluca Baldassarre, kordinatori i projektit.

icub-curious-robot image-20161004-20221-1wvmkft

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej