Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Gjykata Kushtetuese la në fuqi paketën fiskale të bashkisë Tiranë

Nga Klodiana 0

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese rrëzoi kërkesat e Shoqatave të Biznesit, duke lënë në fuqi taksat vendore të Bashkisë së Tiranës, për ndarjen në zona të hapësirë publike, taksat që variojnë nga 400 lekë/m2 deri në 1500 lekë për m2, dhe taksën e infrastrukturës me 8%, përllogaritur si % e vlerës së investimit dhe hapësirave që zë aktiviteti.

Këto taksa janë vendosur në dhjetor të 2015 me vendim të Këshillit Bashkiak, ndërsa janë kundërshtuar fuqimisht edhe përmes protestave nga shoqatat e biznesit.

Vendimi i gjykatës  i dha fund betejës verbale dhe ligjore mes biznesit dhe Bashkisë së Tiranës.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej