Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Gjosha: Zhbllokimi i Vetting-ut hap negociatat me BE-në

Nga Rexhina Biba 0

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, në një konferencë për shtyp të mbajtur paraditen e kësaj të marte ka vlerësuar “mbështetjen e qartë” të kancelares Angela Merkel në procesin e integrimit.

Sipas Gjoshës, ajo për të cilën shprehu mbështetjen kancelarja një ditë më parë në Berlin ishte për reformat dhe për një proces integrimit të qëndrueshëm.

“Falenderoj kancelaren Merkel për mbështetjen që i ka dhënë shqiptarëve në këtë proces historik të integrimit. Vlerësimi i saj për reformat ishte vërtet pozitiv. Pozitiv ishte edhe qëndrimi për të patur një proces të qëndrueshëm, pa surpriza përmes implementimit të procesit të vetting-ut”, ka thënë Gjosha.

Sipas saj, “gjithçka tanimë varet nga ecuria e ligjit të vetting-ut dhe sa më parë të zhbllokohet ky ligj dhe të nisë zbatimi i tij, aq më shpejt do të nisin negociatat për anëtarësim”.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej